Alla inlägg den 5 mars 2022
Lördag morgon. 9 minusgrader och hyfsat soligt. Solen gick upp 6.27 och går ner 17.04
Vaknade strax före 7 ... känner mig sjukt trött. Det blev en lång och hektisk dag på jobbet igår. Fullbokat var det ju, och ett sällskap om 14 personer, en idrottsförening, som skulle ha buffé kl 19.30 Det blir samma visa ikväll, sedan blir det oerhört skönt med två lediga dagar kan jag säga.
"Ring så spelar vi" ljuder ur högtalaren, hundarna sover kvar i sängen. Funderar på om jag ska orka koka te...
Läst lite norran och aftonbladet .... dragit igång vattenkokaren och stängt ner "Ring så spelar vi" ... orkade inte med ljudet... måste få ha tyst.
Ibland står det verkligen stilla i skallen. Det lixom rörs ingenting alls. Det har varit mycket på gång senaste veckorna... sökte nytt jobb, varit på intervju 2 gånger (för samma jobb) och det hela slutade med att jag tackade Nej.
I morgon eller på måndag ska jag plantera om blommor tänkte jag. Några sticklingar ska få flytta från ett vattenglas till en kruka med jord, några blommor ska få större kruka. På tal om blommor ... jag hivade ju iväg änglatrumpeterna, har ingen kvar. Få se om jag skaffar nån ny, nu har jag ju inglasningarna jag kan ha dem i. När snön försvunnit blir det att fixa härute på gården. Hannah och Robban ska hjälpa mig och fixa till ... det finns ju hallonbuskar, vinbärsbuskar, krusbär.... och vi ska ordna så att jag kan ha både ett litet potatisland och lite annat smått och gott. Det ska bli superkul :)
Närmsta grannen har både hästar, hundar, höns... vet inte om det är nåt mer åxå. Hittills har det ju gått bra att släppa ut hundarna på gården, det är ju rätt mycket snö mellan mig och grannen ... men när snön smält bort får jag nog vara försiktig .... vet inte hur de beter sig mot höns ... Det bästa hade ju varit ett staket, men gården är så ofantligt stor. Närmsta grannen åt andra hållet - snusmumriken... han bor ju så till att jag inte ser hans hus, och det är lika bra. Berättade jag att han ringde mig en afton då jag var på jobbet. Han lät onykter och undrade varför jag inte hälsat på som jag lovat.
- Jag sa att jag INTE skulle hälsa på
- Jasså, var det så du sa, ja, det är ju synd att du är så rädd för karlar
Jävla idiot. Jag blockerade hans nummer. Jag blir rent äcklad och förbannad.
Hämtat lite mer tevatten från bänken ... den promenaden kändes lång. Såhär trött brukar jag inte vara.. tur man har en tendens till att piggna till när man kommer ut. Igår tog jag svängen ner till stugorna
Det blir nog samma sväng idag.
Nu ska jag hasa ur tofflorna och hänga upp morgonrocken, väcka hundarna och veva igång dagen. Ha en fin dag, en riktigt Värd dag!
Gomorron
Må | Ti | On | To | Fr | Lö | Sö | |||
1 |
2 | 3 |
4 | 5 | 6 | ||||
7 | 8 | 9 | 10 |
11 | 12 | 13 |
|||
14 |
15 |
16 | 17 |
18 |
19 |
20 |
|||
21 |
22 |
23 |
24 |
25 |
26 |
27 |
|||
28 |
29 | 30 | 31 |
||||||
|